English









Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Mají tištěné knihy budoucnost? Jan Brázda, Hospodářské noviny, 17.6.2011

Před několika dny došlo v oblasti vydávání a prodeje knih k velmi důležitému předělu, kterému určitě stojí za to věnovat pozornost. Největší prodejce knih na světě, společnost Amazon, totiž oznámil, že poprvé v historii prodal více elektronických knih než knih tištěných. A to po pouhých čtyřech letech od uvedení první čtečky elektronických knih Kindle na trh. Rychlost, se kterou mizí tradiční kniha z obchodů, nemá zřejmě v historii rozvoje nových technologií obdoby a předčila i překotný vývoj v oblasti hudebních nosičů. Velkou změnou procházejí zákonitě i další oblasti, s prodejem tištěných knih spojené. Odborníci odhadují, že v průběhu tří let zmizí zhruba 70% prodejní plochy, věnované dnes v kamenných obchodech knihám, zkrachuje zřejmě celá řada vydavatelství a celé odvětví vydávání a prodeje knih se přeskupí do zcela nové podoby. Vzhledem k tomu, že výrobci elektronických knih již vyřešili i problém půjčování a sdílení knih, změní se postupně i podoba knihoven. Na vaši čtečku vám nahrají či pošlou přes internet individuální kopii elektronické knihy, která za 14 dnů z vašeho přístroje automaticky zmizí. Podobně bude vyřešena i otázka půjčování knih mezi kamarády a známými. Vaše kopie se vám po dobu zápůjčky z vaší čtečky vymaže, objeví se na určitou dobu v přístroji vašeho kamaráda a po přečtení se opět přesune zpět k vám.
V této souvislosti se samozřejmě nabízí otázka, jak se bude vyvíjet trh s tradičními knihami v budoucnu. Podle mého názoru knihy v tištěné formě přežijí ještě dlouhou dobu, ale v poněkud jiné podobě než dosud. Myslím si, že v krátkodobém horizontu bude daleko rychleji ubývat knih brožovaných, které budou postupně nahrazeny knihami elektronickými, a že přežijí knihy vázané, ze kterých se postupně stane luxusní zboží s nádechem uměleckého předmětu. Objeví se celá řada autorů, kteří budou publikovat knihy pouze na internetu a s příchodem nových generací tzv. tabletů bude výrazně růst i počet čtenářů elektronických knih. Pokud jsme dnes schopni zakoupit si v knihkupectvích celou řadu knih, které nikdy nepřečteme, v budoucnu si zřejmě budeme v obchodech vybírat jen ty knihy, o které máme opravdový zájem a které obohatí nás a naše domácí knihovny.
Sleduji se zájmem celonárodní debatu ohledně zvýšení DPH u knih ze současných 10 procent nejprve na 14 a posléze na 17,5 procent. Petici proti tomuto zvýšení podepsalo již více než 150.000 lidí a před pár týdny nespokojení vydavatelé dokonce vystavěli v Praze z knih takzvanou DPHráz. Myslím si, že všem zainteresovaným protestujícím uniká skutečnost, že daleko větší nebezpečí na ně číhá úplně jinde než na Ministerstvu financí, které daňovou reformu připravilo. Pokud se shodneme na tom, že nový a krásnější druh vázané knihy, vycházející v mnohem menším nákladu než doposud, přežije rok 2015, bude zřejmě stát dvojnásobek toho, co stojí kniha nyní. A proti tomu je zvýšení DPH o deset či dvacet korun u současné knihy opravdu marginální problém. Bylo by určitě užitečné, kdyby všichni, kteří proti zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy protestují, zaměřili svoji aktivitu spíše na svoji přípravu k razantnímu nástupu elektronických knih i na náš trh. Bylo by hezké, kdyby se k tomu připojil i český stát a ze zvýšeného DPH financoval infrastrukturu, nutnou pro plynulý přechod na digitální knihovny budoucnosti. Ale to už se asi pohybujeme v rovině science- fiction literatury a je úplně jedno, jestli tištěné nebo elektronické.
P. S. Autor tohoto článku je téměř každodenním čtenářem tištěných knih a zatím nepřečetl ani jednu elektronickou knihu. Jeho oblíbenými autory jsou např. Cormac McCarthy a Jaroslav Rudiš.


zpet